Drukarki 3d są coraz bardziej popularne na rynku, albowiem wyróżniają się ogromną ilością zalet i dają swoim użytkownikom niemal nieograniczone możliwości. Obecnie praca takich drukarek opiera się przede wszystkim na projektowaniu oraz modelowaniu 3D, zaś stworzony przez nas model odczytywany jest przez urządzenie. Aby drukarka 3d mogła idealnie działać musi zostać użyty materiał termoplastyczny, który to jest podgrzewany a także adekwatne przewody sterownicze. Takim użytym materiałem termoplastycznym jest na ogół ABS, który to nie jest niczym innym jak tylko tworzywem sztucznym.

indeksGłówne typy drukarek 3d
Obecnie dokumenty mogą być drukowane z użyciem wielu różnorodnych metod, jednakże musimy mieć na uwadze, że system działań jest zawsze taki sam. Możemy, więc wyróżnić kilka głównych metod drukowania przestrzennego.
* 3D PRINTIG to metoda, jaka jest podobna do druku atramentowego, lecz atrament zastąpiony jest przez proszek.
* laminatem object manufacturing, w której to model przyklejany jest w sposób warstwowy za pomocą folii, czy też papieru
* SLS znana także, jako selective laser sintering, polegająca na selektywnym spiekaniu laserowym proszków, który to użyty jest, jako materiał kompozytowy.
* multi-jet modeling, nowoczesna metoda polegająca na nanoszeniu stopionego fotopolimeru akrylowego z użyciem głowicy, wielodyskontowej.
Zalety drukarek
• Drukowanie przedmiotów w bardzo realistycznym świetle
• Idealny kolor
• Szybkość
• Precyzja wykonania
Wadą jest głośna praca drukarek 3d i drogie materiały eksploatacyjne.