Obserwacje ludzi XXI wieku mogą poprowadzić do wniosku, że pomimo wielu nowoczesnych udogodnień, rozrywek, czy wydłużającej się średniej życia, niełatwo jest nam osiągnąć szczęście. Z czego może wynikać taki stan rzeczy?
Być może niniejsze rozważania warto by zacząć od określenia tego, czym owo szczęście jest, bo słowo to – jak każde pojęcie abstrakcyjne – posiada kilkadziesiąt różnych definicji. Wydaje się jednak, że każdy intuicyjnie odczuwa jego znaczenie, więc rozważania tego typu są raczej bezcelowe. Z drugiej strony stwierdzić trzeba, że szczęście dla każdego może być czym innym. Dla jednej osoby będzie to duża suma pieniędzy na koncie, dla innej udane życie miłosne, a ktoś jeszcze inny pragnie po prostu świętego spokoju i wyciszenia. Kolejne pytanie, jakie powstaje, to czy nasze wyobrażenie szczęścia faktycznie zgodne jest z rzeczywistością. Ludzie bowiem podnoszą sobie standard życia, często osiągają zamierzone cele, lecz cały czas są zestresowani i stają przed nimi kolejne wyzwania. Może zatem w ogóle osiągniecie szczęścia jest niemożliwe?
Wydaje się, że stan ten jest szczególnie nieobecny w drugiej dekadzie XXI wieku. Media starszą wojnami i kryzysem, pieniądze stają się jednym z najważniejszych czynników w życiu, pracodawcy wymagają od pracowników pełnej dyspozycyjności, a jakby tego było mało – wszechobecna reklama wytwarza w nas coraz to nowe potrzeby materialne. Gdy zatem osiągniemy już pewien pułap, zaraz mamy ochotę na więcej.
Odpowiadając na tytułowe pytanie – osiągniecie szczęścia, zwłaszcza w obecnych czasach jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Co gorsza – nic nie wskazuje na to, by miało się coś w tej kwestii zmienić.
Zobacz najlepsze dania z cieciorki – przepisy wegetariańskie.