Przejście rosyjskiej gospodarki na kapitalizm uderzyło w mieszkańców tego kraju i sprawiło, że nierówności majątkowe należą tutaj do największych na świecie. 110 rosyjskich miliarderów odpowiada za 35 procent bogactwa całego społeczeństwa państwa rosyjskiego, tymczasem przeciętnie fortuny najbogatszych na świecie stanowią jedynie 1-2 procent majątku wszystkich gospodarstw domowych.
W czasie transformacji gospodarczej w Rosji pojawiły się złudne oczywiście nadzieje, że kraj ten przekształci się w gospodarkę z wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą o wysokich dochodach. W gospodarkę z silnymi programami opieki socjalnej do tego, odziedziczonymi nie inaczej ze Związku Radzieckiego, to jednak jak wszyscy wiemy było parodią, tego co stało się w rzeczywistości. W rosyjskiej mieszance kapitalizmu kolesiowskiego i potężnego sektora publicznego jest dużo złego.
Dane do swoich szacunków poziomu bogactwa w Rosji można czerpać ze sprawozdań dotyczących budżetów gospodarstw domowych dostarczonych przez wszystkie banki UniCredit. UniCredit jeśli jeszcze nie wiemy, ma bardzo silne pozycje na rosyjskim rynku, a jego dane pochodzą z kolei z oficjalnych raportów rosyjskiego Państwowego Komitetu Statystycznego i banku centralnego. Te dane obejmują aktywa finansowe i zadłużenie. Aktywa niefinansowe, w szczególności nieruchomości stanowią ogromną część majątków wszystkich rosyjskich gospodarstw domowych. W trakcie procesu transformacji gospodarczej w Rosji to większość zasobów mieszkaniowych została rozdana przede wszystkim mieszkańcom, jednak bank zbyt nisko oszacował wartości rynkowe tych wszystkich nieruchomości i stąd wynikły daleko idące problemy. W samej stolicy żyje wiele osób z dużym majątkiem i dużymi aktywami, więc Rosja jak widać miliarderami słynie.